logo

Zarejestruj się!

Prowadź rozmowy ze swoimi klientami w czasie rzeczywistym! Wypróbuj ChatoBee przez 30 dni za darmo!
pomoc@chatobee.com

Czym wyróżnia się ChatoBee?

Funkcje ChatoBee

Czym wyróżnia się ChatoBee?

Każde rozwiązanie typu live chat poprawia konwersję, buduje pozytywny wizerunek marki, a tym samym wpływa na wzrost sprzedaży.

Chcieliśmy, by nasz chat był przede wszystkim praktyczny i łatwy w obsłudze. Zbudowaliśmy ChatoBee w oparciu o nasze doświadczenia zawodowe związane z tworzeniem i optymalizacją stron internetowych, działaniami marketingowymi i sprzedażowymi. Właśnie dlatego wierzymy, że ChatoBee to jeden z najlepszych chatów na żywo na rynku.

Jeden pakiet dla wszystkich

W ChatoBee zrezygnowaliśmy z różnorodnych pakietów oferujących ograniczone funkcje chata. Chcemy, by wszystkie strony, na których zostanie zainstalowany nasz chat online korzystały z takiego samego, pełnego zestawu możliwości.

Właśnie dlatego wszyscy nasi klienci mogą korzystać z pełnego pakietu, już od pierwszego dnia rejestracji. Zróżnicowana jest jedynie wysokość abonamentu – w zależności od okresu rozliczenia (opłata miesięczna przy rozliczeniu miesięcznym, kwartalnym, półrocznym i rocznym). Zajrzyj do cennika i poznaj ceny chata.

Przez pierwsze 30 dni każdy korzysta z ChatoBee za darmo!

Rejestracja zajmuje 60 sekund – tyle czasu wymaga podanie e-maila i otrzymanie linku aktywacyjnego do usługi. Instalacja chata na stronie www jest niezwykle prosta – wystarczy wkleić spersonalizowany kod. Jeżeli masz problem z instalacją chata na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Nasi programiści bezpłatnie przeprowadzą proces instalacji.

Panel klienta – łatwa obsługa chata na żywo

Logo nowego chata na żywo to pszczółka – przyjazna, rysowana prostą kreską. Właśnie taki jest też panel klienta: intuicyjny, przejrzysty i łatwy w obsłudze. W panelu poza głównym boxem do obsługi chatów z odwiedzającymi stronę, ważnym elementem jest aktualizowana w czasie rzeczywistym lista gości online. Pozwala ona na monitorowanie ruchu na stronie i wybieranie odwiedzających, do których konsultant może wysłać tzw. zaczepkę, czyli rozpocząć rozmowę.

(widok panelu – obrazek)

Inteligentny system autowiadomości

Warto zajrzeć również do ustawień autowiadomości (tzw. triggery). To komunikaty, które pojawią się w oknie chata po wykonaniu przez odwiedzającego stronę określonych akcji, zachęcając go do rozmowy. To od Ciebie zależy, jakie to będą akcje. Gość może zobaczyć inny komunikat po spędzeniu np. 15 sekund na stronie, a inne, gdy przejdzie na konkretną podstronę. Możesz ustawiać dowolną liczbę autowiadomości, maksymalnie personalizując komunikaty. To funkcja przydatna szczególnie w e-commerce, gdzie liczba poszczególnych kategorii produktów jest duża.

Wypróbuj ChatoBee i rozmawiaj z odwiedzającymi stronę w czasie rzeczywistym!

user-gravatar
borbis